2 analist altin sirasiyla bu seviyeleri gorebilir

Fed‘in faiz artırımı beklentilerindeki değişim, altın fiyatını 1.800 dolara çıkarıyor ve analistlere göre “bu, altın için bir oyun değiştirici” faktör. ABD’nin yeni enflasyon verileri, altın için bir rollercoaster yolculuğunu tetikledi ve son hareket, değerli metali gün içinde yaklaşık 40 dolar yukarı çekti. bitmainturkiye.com olarak ayrıntılara bakıyoruz.

Eylül ayı enflasyon rakamları, piyasanın beklediğinin biraz üzerinde, yıllık %5,4’e yükseldiğini gösterdi. Analisti Edward Moya, Kitco News’e verdiği demeçte: “Piyasanın ABD tüketicisi konusunda gerginleştiğini görmeye başlıyoruz. Bu raporu sindirdikten sonra, piyasanın artık daha erken faiz artırımları beklediğini gösteriyor. Aynı zamanda getiri eğrisinin düzleştiğini görüyoruz ve bu bizim için iyi haber. Altın, risklerin artık yeniden açılan ticaretten daha ağır bastığı bir döneme giriyor ve altına daha fazla güvenli liman akışı göreceğiz. Bu, eğilimlerin büyük bir tersine çevrilmesi ve altın için çok olumlu” dedi. Daha kalıcı enflasyon, sıkılaştırma söz konusu olduğunda daha agresif bir Federal Rezerv anlamına gelebilir. Moya, “Potansiyel olarak, daha fazla enflasyonist baskı aldığımızda altın artık önemli bir zayıflık görmeyecektir, çünkü şimdi enflasyonist baskılar büyüme endişeleri anlamına gelecektir” diye devam etti.

Analist Phillip Streible, daha yüksek enflasyon ve daha düşük büyüme ortamının stagflasyon olarak bilindiğini ve bu ortamda altının geliştiğinin bilindiğini söyledi. Analist: “IMF, küresel büyümeyi ve artan enflasyonu düşürmeye devam ediyor ve bu, altının çok iyi geliştiği stagflasyon ortamı. Enflasyon verileri, Fed’in bu Kasım ayındaki daralmaya ilişkin pozisyonunu yeniden teyit ediyor.”

Moya, daha kalıcı bir enflasyon baskısının Fed’in Kasım ayında daralmaya başlayacağını garanti ettiğini ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın bir ay önce tarif ettiğinden daha agresif olabileceğini belirtti. Moya: “Başlangıçta Powell, daralmanın gelecek yılın ortasına kadar tamamlanacağını vurguladı. Şimdi beklentiler, sıcak yaz aylarına gelmeden önce bunun daha erken yapılması yönünde” dedi. Moya, Fed’in faiz artırımı beklentilerindeki bu sıfırlamanın altın için “oyun değiştirici” olduğunu vurguladı. Ve büyüme endişeleri artmaya devam ederse, altının bir yıl önce gördüğü 2.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerini yeniden test etme şansı var.

Moya, Aralık vadeli işlemlerinin Çarşamba günü %2 artmasının ardından altın konusunda yükselişe geçti. Yazının yazıldığı sırada, Aralık vadeli işlemleri gün için yaklaşık 37 dolar artışla 1.796 dolardan işlem görüyordu. Moya: “Altın şu anda 1.800 dolarda büyük bir dirençle karşı karşıya; bu seviyeyi birkaç kez test edeceğiz. Ama yine de daha fazla ivme bekliyorum. Fiyatların, fiyatların daha fazla konsolide olacağı 1.840 dolara doğru ilerlemeye devam edeceğini göreceğiz” dedi. Streible, önce altının ons başına 1.800 dolardan ne yaptığını görmesi gerektiğini ve bu zamanı aşırı kilolu pozisyonlarından bazılarını hafifletmek için kullandığını belirtti. Analist: “Altın 50 günlük hareketli ortalamayı kırsa bile, şimdi psikolojik direnç olarak 1.800 dolar, sonra 1.825-35 dolar ve sonra 1.850 dolar var. Tapering altında bir dibi işaretleyebilir.”