2021de halving islemi gerceklesecek dort altcoin

bitmainturkiye.com – Blok ödül yarılanmaları, belirli bir blockchain’de yeni coin’lerin üretilme oranını yüzde 50 düşürür. “Halving” olarak bilinen bu olaylar, Bitcoin ve altcoin traderları tarafından kripto para birimlerinin fiyatını yükselmesi açısından bir katalizör olarak görülüyor.

Bitcoin’in (BTC) fiyatının halving’lere göre ne zaman artacağını tahmin etmeye yönelik geçmiş girişimler pek tutarlı değildi. Bununla birlikte, arz ve talep yasasında tanımlanan mekanizmalar çoğu insan tarafından kabul görüyor. Her şeyin eşit olduğu bir durumda, piyasada bulunan coin sayısı azaldıkça bu coin’lere olan talep artar, dolayısıyla her birinin fiyatı yükselişe geçebilir.

İşte, 2021’de her bloktan çıkarılacak coin sayısında azalmaya gidecek olan dört kripto para projesi, altcoin:

Verge (XVG) zincirinde, 4.700.000 blok yüksekliğine ulaşıldığında, 25 Ocak’ta halving gerçekleştirilecek. Bu noktada madencilere her 30 saniyede bir verilen 200 XVG’lik mevcut ödül 100 XVG’ye düşürülecek.

Cointelegraph’ta yer alan Greg Thomson haberine göre halving’e 11 günden biraz daha fazla zaman kala Verge’ün arzındaki azalmanın önüne geçme fırsatının çoktan geçmiş olduğu varsayılabilir. Bununla birlikte, yazara göre, blok ödül yarılanmalarından yararlanmak hiçbir zaman bilim yapmak gibi bir şey olmadı. Çoğu zaman bir coin, olay sonrasında düşünüldüğü kadar tepki vermiyor.

XVG fiyatı 2020 yılına kadar yaklaşık 0.001 dolar civarına düşmeden önce Aralık 2017’de tğm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.30 dolara ulaşmıştı. Bununla birlikte Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkartan dalganın ardından Verge için de durumlar tersine döndü. Coin, Kasım ayından bu yana %200’lük bir büyüme kaydetti.

Tomochain’in (TOMO) halving’i 7 Şubat’ta, her yıl çıkarılan TOMO coin sayısının 2 milyondan 1 milyona düşürülmesiyle gerçekleşecek. Tomochain blockchain’i, iki saniyelik blok süreleri içeriyor ve her 900 blok bir “epoch” oluşturur. Her epoch için madencilere şu anda toplam 250 token veriliyor. Bu rakam Şubat ayında yarıya düşerek 125’e inecek.

2017’de piyasaya sürülen Tomochain, bir proof-of-stake konsensüs mekanizması kullanıyor ve Ethereum Virtual Machine ile uyumlu. Yaklaşan halving, coin’in tarihinde gerçekleşecek ikinci ve aynı zamanda sonuncu yarılanma olacak. Bundan sonra TOMO çıkarılma oranı, coin toplam 100.000.000’luk arzına ulaşana kadar aynı kalacak.

Vertcoin’in (VTC) blok ödülü yarılanmasının 8 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanıyor ve bu noktada madencilere verilen VTC sayısı blok başına 25’ten 12,5’e düşürülecek. Vertcoin, 2014’te aynı yıl Litecoin madenciliği için icat edilen ASIC makinelerine bir yanıt olarak Litecoin fork’u olarak oluşturulmuştu. Vertcoin, ASIC’e karşı dirençli kalmayı hedefliyor ve bir GPU ile madenciliği gerçekleştirilebiliyor.

Bir zamanlar piyasa değerine göre ilk 100 kripto paradan biri olan Vertcoin, Aralık 2017’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra %98’lik bir düşüş ile artık ilk 500’ün içinde.

Teknik olarak Ocak 2022’ye kadar gerçekleşmesi planlanmamış olsa da, Ravencoin’in (RVN) ilk blok ödül yarılanması sadece 12 ay uzakta ve ödül oranı blok başına 5.000 RVN’den 2.500 RVN’e düşecek.

2018’de piyasaya sürülen Ravencoin, gerçek dünyadaki varlıkların blockchain’ine kaydı ve ticaretine yönelik bir platform. 2018 yılında, o zamanlar az bilinen proje, ABD’li perakende devi Overstock’tan “milyonlarca dolarlık” sürpriz bir yatırım almıştı.