altin fiyatlarinda duzeltme kapida mi iste unlu analistlerin gorusleri

bitmainturkiye – Altın fiyatları yükselişine devam ederken ve fiyatlar bir ons’a göre 2.000 $’a yaklaşırken, analistler değerli metalin bir konsolidasyon gördüğü için gelecek hafta satın alma fırsatlarının olabileceğini söylüyorlar.

Aralık ayında Comex altın vadeli işlemlerinde bir gecede on fiyatı 2.005 $ seviyesi ile en yüksek seviyesine ulaştı ve son gün % 1.18 artışla 1.990.10 $ ‘dan işlem gördü.

Gelecek hafta izlenecek çok şey bulunuyor. Ancak analistlere göre, hiçbir şey, duyarlılıktaki bir kırılmanın dışında, altın yükseliş trendini durduramadı.

Gainesville Coins değerli metal uzmanı Everett Millman  bu durumla ilgili olarak “Manzaraya baktığımda, altını önemli ölçüde azaltabilecek fazla bir şey yok. Sadece trader duyguları güçlü bir şekilde değişirse bir takım faklı durumlar olabilir. Altın yeni zirvelere ulaştığında normal eğilimim, her zaman dikkatli olmak ve geri çekilme karşısında biraz konsolidasyon yapma şansımıza odaklanmak” vurgusu yapıyor.

Beklenenden daha iyi veriler enflasyon beklentilerini artırdığından, şu anda iyi ekonomi haberleri altın için olumlu durumda.

Millman, “Altının önümüzdeki hafta 2000 dolara ulaşmasını bekliyorum” diyor.

ABD Kasım ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaştıkça, piyasalar daha fazla fiyat artışı görecek.

RJO Futures üst düzey emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, “Metallerle, özellikle altınla bu yükseliş durumunun devam edeceğine ve fiyatların daha da yükseleceğine emin olduğum bir durum söz konusu var: Trump’ı beğen ya da beğenme, piyasa onu seviyor. Joe Biden’ın kazanması durumunda piyasanın oldukça sert satışlar yapacağını göreceğiz.”

Altın, haftanın yeni rekor seviyelere yükselişini tetikleyen zayıf ABD doları ile çakıştığı için şu anda riskli bir ortamı izliyor.

Pavilonis “Ekonomiye pompalanan para miktarı emsalsiz. Bunu günlük olarak yapıyoruz. Sokaklarda insanları neden vergi ödemek zorunda olduklarını sorgularken görmek garip. Altın bu durumda güvenli bir liman” ifadesini kullanıyor.

Analistler gelecek hafta bir çeşit konsolidasyon veya altın fiyat indirimi bekliyorlar. Fiyatların ne kadar aşağı gidebileceğine ilişkin ise farklı görüşler söz konusu.

Millman “Çok hızlı bir şekilde kazandığımız için, konsolidasyonun bizi 1.900 doların altına getirebileceğini düşünüyorum. 1.940 dolar civarında oldukça güçlü bir destek hattı oluşturmuş gibiydik, ancak bu seviyeleri test etmek için fazla zamanımız yoktu” diyor.

1.890 dolar seviyesi de kısa vadede bir olasılık olarak vurgulandı. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, “Bu sabah gördüğümüz, getirilerin biraz düşmesi ve altın tepkisi. Ancak 10 ve 30 yıllık getiriler yükseldikçe, fark ettiğimiz şey altın düşmeye başladı. Ticaret biraz karmaşık bir seyir izliyor ve hala 1.890 dolar civarında daha düşük bir konsolidasyon sağlayabiliyoruz” ifadesini kullanıyor.  

Pavilonis, piyasa katılımcılarının herhangi bir fiyat düşüşünü satın alma fırsatı olarak görmesi gerektiğini belirtiyor.

Pavilonis “Gelecek hafta ara vereceğiz, ancak ralli bitmedi. Altın 1,900 $’ın altına düşebilir veya hatta 1,800 $’lık alana girebiliriz. Sonuçta bu daha çok bir satın alma fırsatı olacak” diyor.

Melek de, getirilerin mevcut seviyelerinin çok altına düşmeyebileceği için önümüzdeki hafta ABD dolarında bir miktar toparlanma olacağını ifade ediyor.

ABD’de corona virüsü kaynaklı ekonomik teşviklerin devam edip etmemesi noktasında bu hafta Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında çok az ilerleme kaydedildi.

Pavilonis “Altın‘da fiyatlar noktasında önlem paketinin devam edip etmeyeceği etkili olacak. Eğer önlem paketi sona ererse altının biraz yumuşama olasılığı vardır. Eğer paketi daha da büyüytür ve para basmaya devam ederlerse, altın daha da yükselecek” diyor.

Gelecek hafta dikkat edilmesi gereken birkaç anahtar veri kümesi bulunuyor. ABD’deki tarım dışı işsizlik oranlarının  açıklanmasıyla brirlikte en önemli gün Cuma günü olacak.