avalanche 21 eylulde mainnete gecilecegini duyurdu

bitmainturkiye.com – Cornell Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörü olan Emin Gün Sirer liderliğindeki blockchain geliştirme firması Ava Labs, 21 Eylül’de Avalanche blockchain’inin ana ağını başlatıyor.

Sirer, haber kaynağı The Block’a verdiği demeçte “Mainnet lansmanında Avalanche’nin gerçek oluşum durumu görülecek” ifadelerini kullandı. Yani Avalanche’nin yerel token’ı AVAX, “hak sahiplerine” dağıtılacak. Dağıtılacak kişiler arasında token’ı özel ve kamu satışlarında satın alanlar, hibelerle ödüllendirilenler veya Avalanche topluluğuna katkıda bulunanlar yer alıyor.

Avalanche, son 16 aydır geliştirme aşamasında ve Ethereum ağının yaklaşan güncellemesi olan Ethereum 2.0’ı lansmanıyla birlikte geride bırakmayı hedefliyor. Yalnızca daha yüksek verim (bir ağın saniyede işleyebileceği işlem sayısı) değil, aynı zamanda az gecikme (node’ların bir işlemin geçerli olduğunu kabul etmesi için geçen süre) sağlanması amaçlanıyor.

Sirer ayrıca açıklamasında “Avalanche, hem işlem hacmini hem de bitirme süresini ölçeklendirmek için sıfırdan inşa edildi. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren kullanıma hazır,” ifadelerini kullandı.

Sirer, Avalanche ana ağında başlangıçta hangi uygulamaların ve kaç tane uygulamanın başlatılacağı konusunda “birkaç projenin mainnet lansmanından kısa bir süre sonra başlatılmaya hazırlandığını” söyledi. Bu projelerin isimlerini açıklamayı reddeden Sirer’e göre Ava Labs, “stablecoin, kredi verme ve takas konularını ele alan geniş bir proje yelpazesiyle görüşme aşamasında.”

Ava Labs, özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) projelerini ana ağına çekiyor gibi görünüyor. Sirer, “DeFi şu anda potansiyelinin derinlerine inmiyor. Yüksek ücretler, ağ tıkanıklığı ve geçen uzun süreler, mümkün olan kullanım durumlarını sınırlandırmaktadır,” diyor ve Ava Labs’in Avalanche X ile “DeFi için hibelere büyük yatırım yaptığını” sözlerine ekliyor.