binlerce satici artik ripple xrp odemelerini kabul edemeyecek

bitmainturkiye.com – Litvanya merkezli kripto para birimi ödeme sağlayıcısı CoinGate bugün attığı bir Twitter gönderisinde, 15 Ocak’tan itibaren Ripple Labs tarafından çıkarılan XRP için desteklerini çekeceklerini duyurdu.

Bu 4.000’den fazla satıcının artık bu hizmet aracılığıyla kripto para birimini kabul edemeyeceği anlamına geliyor. XRP’nin platformdan çıkarılmasının arkasındaki kesin neden belirtilmemiş olsa da; U.today’deki habere göre bu durum, blockchain devinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal mücadelesiyle ilgili.

2014 yılında piyasaya sürülen CoinGate, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin Bitcoin ve çeşitli altcoin’ler karşılığında ödeme almasını mümkün kılıyor. Şu an itibariyle 50’den fazla kripto para birimini destekliyor.

50.000’den fazla satıcı ile kripto para birimi ödeme işinde lider olan ve bir yıl önce XRP desteği eklemiş olan BitPay,  buna benzer bir hamlede bulunmadı.

Çok sayıda büyük borsa, XRP alım satım çiftlerini askıya alacak veya listeden kaldıracak. Örneğin Binance.US kullanıcıları bugünden itibaren token’ı platforma yatıramayacak.

Uphold, Bittrue ve Gatehub, Ripple’a yönelik suçlamalar mahkeme tarafından reddedilene kadar XRP işlemlerine devam edeceklerini bildiren nadir XRP dostu borsalardan bazıları. Gatehub, dünkü bildirisinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“GateHub, SEC’in Ripple’a yönelik şikayeti hükme bağlanana ve XRP’nin uygun şekilde bir ‘menkul kıymet’ olarak sınıflandırıldığına dair nihai bir karar verilinceye veya SEC’ten bir anlaşma bildirimi alana kadar XRP’yi listelemeye devam edecek”