bitcoin ve ethereumu 4 ceyrekte ne bekliyor

Kripto para piyasası için 2022 şimdiye kadar zor bir yıl oldu. Bitcoin ve Ethereum 2022’nin başından bugüne değerlerinin büyük bölümünü kaybetti. Şimdi 2022’nin son çeyreğine Ekim ayıyla birlikte giriş yapacağız. BTC ve ETH yatay fiyat hareketlerine devam ederken Ekim, Kasım ve Aralık’ta neler olacak?

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, kripto piyasası bu yılın Nisan ayından bu yana yani 171 gündür korku içinde. Piyasa hissiyatını ölen Fear&Greed Index, son zamanlarda Ethereum Merge nedeniyle küçük bir artış yaşadı. Ancak açgözlülükteki bu artış, çok da uzun sürmedi. bitmainturkiye.com olarak bildirdiğimiz üzere yatırımcılar Merge’i bir “haberi sat” olayı olduğunu gördü. Bu nedenle, his tekrardan korkuya döndü. Göstergenin değeri şu anda 22 ve bu son derece korkuya işaret ediyor.

Yazım sırasında, Bitcoin fiyatı son yedi gün içinde %5 düşüşle 19,2 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, lider kripto para %10 değer kaybı yaşadı. Bununla birlikte popüler kripto para analisti Michael van de Poppe’ye göre Ekim ayı ve 2022’nin geri kalanı BTC için pozitif. Hatta analist, 627.700 Twitter takipçisine gelecek yıla kadar BTC biriktirmelerini söylüyor. Ona göre BTC fiyat hareketi şu anda belirsiz ancak yükseliş için izlenecek bazı seviyeler var.

Van de Poppe, 19,200 dolardan işlem gören lider kripto para biriminin yükseliş momentumunu sürdürmesi için 19.000 doları geri alması gerektiğini iddia ediyor. Ayrıca fiyat yönünün önümüzdeki günlerde net bir şekilde ortaya çıkacağını tahmin ediyor. Poppe, potansiyel daha düşük bir düşüşü beklemek yerine BTC ve genel kripto piyasalarında uzun süre kalmayı tercih ettiğini de ekliyor. Son olarak, FED’in faiz artışına rağmen, Bitcoin fiyatı için metriklerin olumlu olduğunu ifade ediyor.

Ethereum fiyatı çok beklenen Merge yükseltmesinden sonraki 7 gün içinde %21 düştü. Ancak son veriler, ETH fiyatının olumlu bir fiyat artışına tanık olduğunu gösteriyor. 1.243 dolara yakın bir düşüşün ardından yükseldi. Şu anda 1,221 ile 1,323 dolar arasında işlem görüyor. Çoklu göstergeler de güçlenen bir yükseliş momentumunu gösteriyor. RSI değerleri yükseldi, bu da yatırımcı güveninin korkunç birkaç gün sonra toparlandığını ortaya koyuyor.