bitcoin yeniden yukseliyor iste analize gore son rallinin kilit katalizoru

bitmainturkiye.com – Bitcoin fiyatı bir gecede güçlü bir şekilde toparlandı ve yaklaşık 34.000 dolardan 40.000 dolara yükseldi. %10’luk ralli, Grayscale’in ürünlerini yeniden yatırımcılara açmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Grayscale geçen ay ürünlerini yeni yatırımcılara kapatmıştı. Noel tatilinden bu yana Grayscale Bitcoin Trust’ta herhangi bir ek giriş bildirilmedi. Grayscale Bitcoin Trust, ABD’deki kurumların BTC için başvurabilecekleri yatırım aracıdır. Bitcoin’in son yükselişini CryptoSlate’teki bir haberde yorumlayan analist Joseph Young’a göre dolayısıyla, yeni yatırımcılara kapatıldığında BTC piyasasına doğal olarak daha düşük sermaye girişi olur.

Tam bir korelasyonu kanıtlamak zor olsa da, analiste göre Bitcoin’in rallisinin zamanlaması dikkat çekici. Grayscale, 13 Ocak’ta ürünlerini yeni yatırımcılar için yeniden açtı. 24 saat içinde Bitcoin %10 arttı ve alıcılardan 30.000 dolarlık destek seviyesiyle ilgi gördü.

Toplu türev borsası veri sağlayıcısı Bybt, Grayscale’in son 24 saatte 2.172 BTC eklediğini bildirdi. 38.500 dolarlık fiyat noktasından hesaplandığında bu, 83.6 milyon dolara denk geliyor.

Young’a göre 2020’nin dördüncü çeyreği boyunca, kurumsal yatırımcılar Bitcoin rallisinin ana katalizörüydü. Grayscale, büyük girişler gördü ve yönetim altındaki varlıklarının 26 milyar doları aşmasını sağladı. Kurumsal işlemleri kolaylaştıran Bakkt, CME ve LMAX Digital, işlem hacminde önemli bir artış gördü. Bu nedenle bazı analistler Grayscale’in ürünlerinin yeniden açılmasının Bitcoin için yeni bir ralliyle sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Grayscale ürünlerini yeni yatırımcılara kapattığından beri Bitcoin bir süre konsolide oldu. Tek bir günde %16’lık bir düşüşle 42.000 dolar seviyelerinden ciddi bir düşüş yaşadı.  Analiste göre piyasanın son 24 saat içindeki tepkisine dayanarak, kurumların kripto para piyasasında hayati bir rol oynamaya başladığı daha belirgin hale geliyor.

Trilyonlarca değerle ilgilenen ABD borsasının aksine, kripto para birimi piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların biraz üzerinde.

Borsada, perakende yatırımcılar kurumları aşabilirdi. Hatta 2020’nin son çeyreği boyunca bunun örnekleri görüldü. Jim Cramer gibi analistler, Robinhood traderlarının zaman zaman, özellikle de piyasa aşırı ısınmaya başladığında kurumları bunalttığını söyledi.

Kripto para piyasasında, perakende yatırımcıların kurumları ve profesyonel traderları alt etmesi zordur. Piyasanın hacmi hızla artıyor. Ancak yine de hacim; balinalar, kurumlar ve yüksek net değerli yatırımcılar tarafından iyi bir şekilde yönetiliyor.

Volatilite ve büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle, kripto para piyasası duyarlılığı her düzeltme ve iyileşmede kökten değişme eğilimindedir. Anonim türev traderı “Light” şunları söyledi:

“40.000 dolarlarda nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Şimdi 31.000 dolarda nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Bugünkü hisleriniz de bir döngü. Bu, asla değişmeyen bir döngü ve bununla ilişkili duygular, kendi benliğinize dokunmanız için gereken tek şeydir. Bunu yaparsanız piyasaları da yenersiniz.”