bu ulkede bitcoin fiyati yuzde 18 sicradi

bitmainturkiye – Kripto para birimi birçok Afrika ülkesinde yükseliş görünümünü devam ettiriyor. Sıkı yasal düzenlemelerin olduğu bölgelerde bile Bitcoin önemli yatırım hacimlerine sahip durumda. Üstelik fiyatlar piyasa fiyatlarının çok da üstünde duruyor.  Zimbabve için de durum böyle.

Önde gelen kripto para birimi, Zimbabwe hükümetinin ülkenin en büyük dijital ödeme uygulaması Ecocash’in kapatılmasını emretmesinden kısa bir süre sonra piyasa fiyatının % 18 üzerinde artış gösterdi.

Ülkenin mobil transferinin % 94’ünü kontrol eden Zimbabwe merkezli mobil para transferi uygulamasından, hükümetin yazılı basın açıklamasının ardından tüm ticaret faaliyetlerine son vermesi istendi.

Bir takip açıklamasında, Zimbabwe rezerv bankası, yasağın önemini, ileride gerçekleştirilmesi beklenen her işlem şekline rehberlik eden özel politikalarla güçlendirdi.

Tüm finansal işlemlerin askıya alınmasının yanı sıra, her mobil hizmet sağlayıcısından işlemlerini sonlandırılması istendi. Ancak her işlemin sonlandırılmadığı su, elektrik ve normal görüşme işlemlerin 13,8 dolara kadar yapılabileceği ifade edildi.

Her türlü parasal işlemin ülkenin bankacılık sistemiyle de sınırlandırılmış durumda olduğu görülüyor.

Hükümet, yasağın ülkenin yerel Fiat para birimini canlandırmak amacıyla uygulandığını iddia ediyor. Yıl başından bu yana daralmaya devam eden Zimbabwe dolarında enflasyon % 750 arttı.

Times’ın haberine göre, yatırımcıların umut verici performansı nedeniyle en güvenli yatırım platformlarından biri olarak borsaya yönelmeye devam etmesine rağmen, borsaya tüm ticaret faaliyetlerine son verilmesi emrini verdi.