cbdcler amerikan dolari hegemonyasini bitirebilir jpmorgan raporu

bitmainturkiye – JPMorgan & Chase’in bir raporu, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) popülaritesindeki artışın, bugün küresel ekonomik düzeni dikte etmede tartışılmaz hegemonyaya sahip olan ABD doları için kıyamet anlamına gelebileceğini ifade ediyor.

JPMorgan & Chase’deki analistler, CBDC’lerin ihraç edilmesine yönelik küresel eğilimin, on yıl gibi bir sürede doların hegemonyasını riske atabileceğini düşünüyor. Yeni bir raporda Josh Younger ve baş ekonomist Michael Feroli, ABD’nin egemen dijital para birimlerinin yıkıcı potansiyelinden çok fazla etkilenebileceğini ifade ediyor.

Raporda şu hususlara yer veriliyor: “Bu durum öncelikle ABD doları hegemonyası etrafında dönüyor. Küresel rezerv para biriminin ve uluslararası mal ve hizmet ticaretinin sağlanmasına yönelik olarak bir araç niteliği taşıdığı için çok büyük avantajlar sağlıyor.”

Analistler, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının dijital para birimleri sunmalarının “makul bir durum” olduğunu söylediler. Bununla birlikte, CBDC’lerin bazılarının umduğu dönüştürücü etkiye sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu da eklediler.

Rapor, CBDC’lerin yakında doların güçlü etkisini devirme ihtimaline rağmen, dijital para birimlerinin, ticaret anlaşması ve SWIFT mesajlaşma sistemi de dahil olmak üzere dolar hakimiyetinin “en kırılgan” yönlerini etkileyebileceğine inanıyor.