diger sirketler bu adimi takip edecek 425 milyon dolarlik bitcoin satin alan sirkete piyango vurdu

bitmainturkiye – MicroStrategy hisse senedi (MSTR)fiyatı, bugüne kadar toplam 425 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladıktan sonra bir kez daha yükseldi. Şimdi akıllardaki soru diğer şirketler de MicroStrategy’nin izinden gidecek mi?

Nasdaq listesinde yer alan MicroStrategy (MSTR) firması, yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın almaya devam ediyor. Bu hamle 16 Eylül’de şirketin hisse senedi fiyatının %9’un üzerinde artış göstermesine neden oldu.

MSTR hisse senedi, Bitcoin’i satın aldıktan sonra Covid öncesi seviyelere geri döndü. MicroStrategy ilk olarak firmanın 11 Ağustos’ta Bitcoin satın aldığını duyurdu. O zaman hisse senedi fiyatı % 10’un üzerinde yükselmişti.

Şimdi, MSTR fiyatı dün bir “Bitcoin standardı” benimsemeyi ikiye katladığını doğruladıktan sonra benzer bir şekilde yükseldi. Şirket ortalama 11.111 $ fiyatla 38.000 BTC’yi 425 milyon $ değerinde satın aldı.

CEO Michael Saylor, Coindesk’e verdiği demeçte, “Erimekte olan 500 milyon dolarlık bir buz küpünün üzerinde oturduğumuzun korkunç bir farkına vardık” diyor ve ekliyor:

“Bu bir spekülasyon değil, bir risk önlemi de değil. Bu, bir bitcoin standardını benimsemeye yönelik bilinçli bir kurumsal stratejiydi. “

Bir yazılım mühendisi olan Datavetaren, diğer şirketlerin MicroStrategy’yi takip edeceğini söylüyor ve şu yorumu yapıyor:

“MicroStrategy, bir Bitcoin standardını benimsiyor. Diğer şirketler bu adımı takip edecek. Son olarak, merkez bankaları da izleyecek (İsviçre muhtemelen ilk olacak.) Dijital çağ için yeni bir altın standardı. Tarafsız bir değer deposu, hükümetler için daha fazla kontrol ve denge yaratacaktır.”

Joe Weisenthal’a göre, MicroStrategy’nin geliri 2013’ten beri istikrarlı bir şekilde azaldı.

Şirket, Bitcoin’i canlandırmak ve BTC elde etmek için yeni yollara ihtiyaç duydu. BTC’yi birincil hazine varlığı haline getirmek, hızla ana stratejilerinden biri haline geliyor.

Tipik olarak, altın ve gayrimenkul gibi güvenli liman varlıkları enflasyona karşı bir korunma olarak algılanıyor. Portföye denge sağlayan yatırımdan çok sigorta gibidirler.

Bitcoin her ikisine birden ulaşma potansiyeline sahiptir; enflasyona karşı bir koruma görevi görebilir ve potansiyel olarak zaman içinde birçok varlık sınıfından daha iyi performans gösterebilir.

Grayscale’in CEO’su Barry Silbert, satın almanın tüm zamanların en kötü veya en akıllıca CEO kararı olabileceğini söyledi.

MicroStrategy’nin bu kadar büyük bir BTC tutmayı güvence altına almak için aldığı çok büyük bir risk var. Ancak BTC uzun vadede patlayarak büyürse, hisse senedi için önemli bir katalizör olabilir. Silbert bu noktada şu yorumu yapıyor: