dip avciligi listesinde near da var

Kripto para birimleri, parasal koşulların sıkılaşmasına ilişkin endişelerin devam etmesiyle 2022’de zorlu bir performans sergiledi. Toplamda, dijital para birimleri 2022’de 2 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Bitcoin ve NEAR gibi altcoin’lerin çoğu, yılların en düşük seviyelerinde işlem görüyor. İşte analistlerin seçtiği, 2022’deki düşüşte satın alınabilecek en iyi altcoin’lerden bazıları.

Ethereum, 157 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi. Yine de bitmainturkiye.com’dan takip ettiğiniz üzere, tüm kripto paralar gibi, fiyatı 2022’de %60’tan fazla düştü. Bu, Fed’in faiz oranlarını 300 baz puan artırmasıyla oldu. Ayrıca, merkezi olmayan finans (DeFi), Non Fungible Token (NFT) ve metaverse gibi kilit pazarlarındaki faaliyetler de azaldı.

Yine de, son Merge nedeniyle kurumsal yatırımcılar geldikçe Ethereum, önümüzdeki aylarda geri dönecek. Merge, kripto paranın daha kirli PoW’dan daha temiz bir PoS konsensüsüne geçişine yardımcı oldu. Bu nedenle, birçok ESG odaklı yatırımcı muhtemelen ETH’yi benimseyecek. Ayrıca, ‘sharding’ gibi gelecekteki yükseltmeler muhtemelen daha fazla yatırımcı çekecek.

Ravencoin, yaklaşık 400 milyon dolarlık bir piyasa değeri olan küçük bir kripto para birimi. Ravencoin’in amacı, Bitcoin’in sahip olduğu bazı zorlukları çözmek. Örneğin, 21 milyon token’lik bir limit yerine Ravencoin’in 21 milyarlık bir arz limiti var. Ayrıca Bitcoin’den önemli ölçüde daha hızlı. Ravencoin fiyatı 2022’de %58 düştü. Ancak, fiyatı bu yılın en düşük seviyesinden %150’den fazla arttığı için son zamanlarda güçlü bir toparlanma kaydetti. Ayrıca, kripto para, iyi bir satın alma olduğuna işaret eden ters bir baş ve omuz deseni oluşturdu.

Ethereum Classic, orijinal Ethereum’un bir çatalı. ETH geliştiricilerinden oluşan bir ekip, Ethereum’un yanlış yöne gittiğini hissettikten sonra kurdu. Bu nedenle, Ethereum Classic, Proof-of-Stake (PoS) Ethereum’un ana alternatifi haline geldi. Bu, ETC’nin neden 2022’de ETH’den daha iyi performans gösterdiğini açıklıyor. ETC fiyatı bu yıl sadece %20 düştü. Şu anda 2022’deki en düşük seviyesinin yaklaşık %130 üzerinde. Bu nedenle, Ethereum Classic fiyatının bu yıl iyi bir şekilde devam etmesi ihtimali var.

Near Protocol, akıllı sözleşme endüstrisinde lider bir oyuncu olmayı amaçlayan bir Ethereum rakibi. Düşük karbon emisyonları ve cayır yanan yüksek hızlarıyla tanınan bir PoS ağı. Ayrıca geliştiriciler, yeni projeleri inkübe etmek için 100 milyon dolarlık dev bir fon başlattı. Near Protocol fiyatı 2022’de %55 düştü. Bunun ana katalizörü, ağında daha fazla proje lansmanı ve devam eden sharding yükseltmesi olacak.

Uniswap, merkezi olmayan finansın (DeFi) önemli öncülerinden biri. İnsanların kripto para birimlerinde merkezi olmayan bir şekilde trade yapmasını ve yatırım yapmasını mümkün kılan bir DEX. Aynı zamanda protokolü, geliştiricilerin cüzdanlar ve toplayıcılar gibi dApp’ler oluşturmasını sağlıyor. Ekosistemindeki en iyi uygulamalardan bazıları Rainbow Wallet, Brink Trade ve Nansen.

UNI fiyatı 2021’de %60’tan fazla düştü. Yine de yatırımcılar DeFi mavi çipleri benimsedikçe bu eğilimin değişmesi mümkün. Buradaki fikir, birçok merkezi olmayan borsanın aslında Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalardan daha güvenli olması. Birincisi, Voyager ve Celsius gibi CEX şirketleri çökerken, 2022’de hiçbir büyük DEX çökmedi.

XRP fiyatı, genel kripto para satışları ve ABD’de devam eden SEC vs Ripple davası nedeniyle bu yıl neredeyse %50 düştü. Dava devam ederken, şimdi bu yılki en düşük seviyesinden %50’den fazla arttı. Ripple, davanın potansiyel sonucu nedeniyle düşüşü satın almak için iyi bir kripto para birimi. Bazı uzmanlar, Ripple’ın davayı kazanmak için iyi bir şansı olduğunu söylüyor. Kaybetse bile, durum kripto para ve daha geniş sektör hakkında daha fazla netlik sağlayacak. Bu yüzden, XRP’nin iyi bir performans gösterme olasılığı var. Birincisi, en kötü senaryo, Ripple’ın büyük bir para cezası alması.

Altcoin, 2022 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen yeni bir kripto para birimi. SWEAT ekosisteminin yerel tokeni. Sweatcoin, insanları yürüyüş ve koşu gibi manuel aktiviteler yaptıkları için ödüllendiren lider bir uygulama. Çoğu SWEAT tokeni, bu etkinlikler yapılarak oluşturulurken, kullanıcılar ağdaki reklamları görüntüleyerek bunları benimseyebiliyorlar. Sweat Economy, fiyatı bu yıl sert düştü. Bununla birlikte, geliştiriciler ekosistemine yeni özellikler ekledikçe SWEAT’in geri dönme olasılığı var.

Cosmos fiyatı bu yıl %40’tan fazla düştü. Kripto para birimlerinin genel çöküşüne ek olarak, ATOM, platformunu kullanan Terra Luna’nın çöküşü nedeniyle düştü. Yine de, yavaş yavaş Ethereum’a önemli bir alternatif haline geldi. Bu yüzden, ATOM’un geri dönme olasılığı var. Gerçekten de, ekosisteminden yararlanmak için daha fazla geliştirici Cosmos SDK’ya geçiyor.