iste ethereumun destansi rallisinin ardindaki 3 sir

bitmainturkiye.com – Piyasa değeriyle iki numaralı kripto varlığı olan Ethereum, Bitcoin de dahil olmak üzere son birkaç haftadır pazarın geri kalanından daha iyi performans gösteriyor. Peki bu destansı ralliye ne sebep oluyor? İşte son Ethereum boğa koşusunu besleyen en önemli üç faktör…

Ocak ayının başından bu yana, Ethereum ABD doları değerinin iki katından fazla arttı ve Bitcoin’e kıyasla %30’dan fazla büyüdü, ayrıca piyasa değeriyle lider kripto para birimini geniş bir farkla geride bıraktı. İkinci büyük kripto para birimi, XRP, Litecoin ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok altcoin’i geçti. Ancak Ethereum’un, Bitcoin ve altcoin’ler de dahil olmak üzere, kripto para piyasasının geri kalanından çok daha fazla pompalanmasına ne sebep oldu? Aslında Ethereum’un son ralli için bir takım nedenler var, ancak en önemli üç faktör, merkezi olmayan finanstaki büyüme, zayıf eller piyasadan ayrıldı ve ayı eğilimli kripto yatırımcılarını sürpriz bir şekilde yakalayan short squeeze gerçekleşti.

DeFi veya merkezi olmayan finansman, geleneksel finansı üçüncü taraf aracı gerektirmeyen çözümlerle değiştirmek için kripto para birimi platformlarını ve ilgili protokolleri kullanma hareketidir. Merkezi olmayan finans uygulamalarında kilitlenen toplam USD değeri, son zamanlarda 1 milyar dolara ulaştı.

Kripto destekli kredilerdeki patlayıcı büyüme ve Ethereum tabanlı DAI stablecoin’inin ortaya çıkması, Ether tokenine olan talebi arttırdı. Bu artan talep, bir sonraki kilit faktör nedeniyle düşük bir arzla birleşince fiyatın son haftalarda artmasına neden oldu.

Ethereum’a olan talep artarken, piyasaya satılan mevcut arz gün geçtikçe azalıyor. Tam iki yıl süren düşüş ve ayı piyasasının ardından Ethereum kritik düzeyde aşırı satım seviyesine ulaştı. Bu sadece Ethereum’u uzun vadeli yatırımcılar için daha cazip bir satın alma fırsatı yapmakla kalmadı, aynı zamanda son iki yılda, Ethereum’u kârlı olarak satmak isteyenlerin bunu zaten yaptığını ve kalanların uzun süre beklemeye hazır olduğu anlamına gelir.

Verilere göre,Ethereum ICO’sundaki ilk yatırımcılar olan 8.893 Genesis cüzdanının toplam ETHbakiyesi varlıklarının çoğunu kârla sattı. Bu cüzdanların %81’indesadece %1 veya daha az ETH’de bulunuyor, bu durumda satılabilecek ETH’nin sonderece düşük olduğunu düşündürüyor.

Son olarak, düşük arz ve artan talep Ethereum‘daki ilk dalgalanmaya neden olurken, kısa pozisyonları olan kripto yatırımcıları muhtemelen yükselen fiyatları karşılayarak parabolik baskıyı daha da güçlendirdi. Short pozisyonlar kapatıldığında, bir varlığın “satın alınması” gibi etki oluşturur. Daha fazla satın alma baskısı Ethereum’un fiyatını artırdığı için, short trader’ları pozisyonlarını kapatmaya zorlayarak analistlerin short squeeze olarak adlandırdığı fiyat hareketinin gücünü ve momentumunu arttırır. Ayı piyasasının iki yılı boyunca, kripto yatırımcıları her zaman daha büyük bir düşüşü bekledikleri için tetikdeydiler ve bu da onları her kilit direnç seviyesinde kısa pozisyonlar açmaya zorladı.

Ancak Ethereum ve diğer kripto varlıkları her seviyeden kolayca geçtiği için short’lar sadece birikerek büyük bir short squeeze ve tarih kitapları için destansı bir ralliye neden oldu. Şu anda piyasadaki tek korku, short squeeze sona erdikten sonra, ters yönde güçlü bir long squeeze olabilir ve uzmanlara göre fiyatlar parabolik seviyelere ulaştığında, önümüzdeki günlerde keskin bir çöküş meydana gelebilir. Kripto paralarla ilgili diğer kritik haberler için “Bitcoin’de Sert Hareket Kapıda: Vadelilerde Açık Pozisyon 5 Milyar Doları Geride Bıraktı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!