iste ethereumun destansi rallisinin ardindaki 3 sir

bitmainturkiye.com – Piyasa değeriyle iki numaralı kripto varlığı olan Ethereum, Bitcoin de dahil olmak üzere son birkaç haftadır pazarın geri kalanından daha iyi performans gösteriyor. Peki bu destansı ralliye ne sebep oluyor? İşte son Ethereum boğa koşusunu besleyen en önemli üç faktör…

Ocak ayının başından bu yana, Ethereum ABD doları değerinin iki katından fazla arttı ve Bitcoin’e kıyasla %30’dan fazla büyüdü, ayrıca piyasa değeriyle lider kripto para birimini geniş bir farkla geride bıraktı. İkinci büyük kripto para birimi, XRP, Litecoin ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok altcoin’i geçti. Ancak Ethereum’un, Bitcoin ve altcoin’ler de dahil olmak üzere, kripto para piyasasının geri kalanından çok daha fazla pompalanmasına ne sebep oldu? Aslında Ethereum’un son ralli için bir takım nedenler var, ancak en önemli üç faktör, merkezi olmayan finanstaki büyüme, zayıf eller piyasadan ayrıldı ve ayı eğilimli kripto yatırımcılarını sürpriz bir şekilde yakalayan short squeeze gerçekleşti.

DeFi veya merkezi olmayan finansman, geleneksel finansı üçüncü taraf aracı gerektirmeyen çözümlerle değiştirmek için kripto para birimi platformlarını ve ilgili protokolleri kullanma hareketidir. Merkezi olmayan finans uygulamalarında kilitlenen toplam USD değeri, son zamanlarda 1 milyar dolara ulaştı.

Kripto destekli kredilerdeki patlayıcı büyüme ve Ethereum tabanlı DAI stablecoin’inin ortaya çıkması, Ether tokenine olan talebi arttırdı. Bu artan talep, bir sonraki kilit faktör nedeniyle düşük bir arzla birleşince fiyatın son haftalarda artmasına neden oldu.