pickle finance pickle nedir

bitmainturkiye.com – Tam da yield farmer’lar gıda odaklı coin’lerin zamanının geçtiğini düşünürken, şimdi yeni bir proje ortaya çıktı: stablecoin’lerdeki dalgalanmayı azaltmaya yardımcı olmak için turşu meme’i kullanmak.

CoinGecko’ya göre en büyük dört DeFi stablecoin’inde likiditeyi teşvik eden bir proje olan Pickle Finance, bu hafta sonu 85 dolara kadar yükselen yerel yönetişim token’ı PICKLE ile karşımıza çıkıyor. PICKLE, 24 saatlik hacminde 53 milyon dolarlık bir seviye gördü.

“Off-peg bad. On-peg good” sloganı atan Pickle Finance, sabitlendiği fiyatın altındaki stablecoin havuzlarına daha fazla ödül; sabitlenmiş fiyatın üstündeki stablecon havuzlarına ise daha az ödül sunuyor. Aşağıdaki Pickle PicoPaper’da da gösterildiği gibi amaç, insanların sabitlenmiş seviyenin üstünden stablecoin satmaları ve sabit seviyenin altından stablecoin almaları.

Projenin teknik raporunda “Birçok çiftçilik projesi aslında topluluk adına hiçbir şey yapmıyor. Pickle, gerçekten umursayan bir deney,” ifadeleri yer alıyor.

Pickle’ın token likidite havuzları, DeFi için tipik hale gelen getirilerle övünüyor; örneğin “Pool 2”de PICKLE/ETH likidite sağlayıcıları için %4.000 yıllık getirinin söz konusu olduğu savunuluyor.

Yeni DeFi projeleri için gerekli olmakla birlikte, PICKLE token sahipleri de yönetim sürecinde oy kullanabiliyor. Pickle, balinaların çok fazla etkiye sahip olmasını önlemek için bir oyu nominal olarak saymak yerine “ikinci dereceden oylama” yöntemini kullanarak her bir oyun karekökünü alıyor. Projenin yönetim yapısına Vitalik Buterin’den de yanıt geldi:

Hızlandırılmış lansmanından iki gün sonra, DAI’ın 1 doların önemli ölçüde üzerinde işlem gördüğünü fark eden Pickle yönetimi; MakerDAO’nun stablecoin’ini sabit fiyatına yaklaştırmak için kullanılan teşvikleri o protokole dağıtmak için oy verdi.