sec baskanindan sert kripto para uyarisi

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para alanındaki son gelişmelere kesinlikle iyi bakmıyor. SEC Başkanı, kripto para borsalarına ve düzenleyici kapsamın dışında kalan firmalara bir başka sert uyarıda bulundu.

SEC Başkanı, yeni bir açıklama yaptı ve kripto para borsalarına ve düzenleyici kapsamın dışında kalan firmalara bir başka sert uyarıda bulundu. Bu nedenle, kripto firmalarının mevcut vergi uyumu, içeriden öğrenenlerin ticareti ve kara para aklama kapsamında düzenleyici kurallara uymaları durumunda başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ima etti.

Gary Gensler, düzenlenmemiş kripto pazarlarının ve düzenleyici amaç dışında faaliyet gösteren şirketlerin “sonunun iyi olmayacağını” söyledi. Gary Gensler’in yorumları 27 Eylül Pazartesi günü Beverly Hills, California’daki Kod Konferansı’nda geldi. SEC Başkanı açıklamalarına şunları ekledi:

Bunların etrafında birleştikleri alım satım yerleri ve borç verme yerleri var ve üzerlerinde sadece düzinelerce değil, yüzlerce ve bazen binlerce token var. Düzenleyici alanın dışında kalırsa bunun sonu iyi olmayacak.

Mevcut kripto piyasalarını “Vahşi Batı” olarak nitelendiren SEC Başkanı, daha fazla düzenleyici gözetim için uyardı. Ayrıca, artan kripto para düzenlemeleri konusunda baskı uygulayan yanlızca SEC değil. SEC ile birlikte, bazı yatırımcı grupları son zamanlarda düzenleyici baskının olduğunu savunuyor. Aslında bu grup, SEC’in bu konuda hızlı harekete geçmesinin acil olduğunu söyledi. Birçoğu Gary Gensler‘in kripto dostu bir düzenleyici olduğunu düşünse de, Başkan kırılması zor bir ceviz gibi görünüyor. 

Gary Gensler kısa süre önce SEC’in kripto piyasalarını “dökülmeden” önce temizlemek zorunda kalacağını ima etti ve bu nedenle daha fazla yatırımcı koruma önlemleri alınması çağrısında bulundu. Kripto firmaları SEC uyarısını şu andan itibaren ciddiye almalı. Coinbase gibi devler bile son zamanlarda SEC baskısı altında ezilmek zorunda kaldı. Geçen hafta Coinbase, SEC davasından korkarak USDC kredi projesini askıya alacağını duyurdu.