tarih tekerrur ederse bitcoinin fiyati 300 000 dolara ulasabilir analiz

Bitcoin’in devam eden düzeltmesi yakında sona erebilir ve iki metriğe göre kripto para biriminin fiyatı 300.000 $’ın üzerinde bir fiyata ulaşabilir.

bitmainturkiye.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Bitcoin fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 $’dan bu yana 10.000 $’ın üzerinde düşüş yaşamasına rağmen, tarihsel zincir içi veriler, varlığın önümüzdeki aylarda hala önemli bir artış yaşayabileceğini gösteriyor.

Aynı zamanda, başka bir gösterge, BTC’nin düzeltmesinin en zararlı aşamasından geçtiğini ve yakında sona erebileceğini ima ediyor.

Ocak ayının başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan önemli bir fiyat artışının ardından, lider kripto para birimi bir duvara çarptı ve şu anda 30.000 $’lık psikolojik çizgiyle mücadele ediyor.

Bu boğa döngüsü sona erdiyse ve BTC, önceki ATH’den sonra 2018’deki ayı piyasasına benzer şekilde uzun bir düzeltmeye giderse, 10.000 $’dan fazla fiyat düşüşü tartışmaları gündeme getirmiş demektir.

Ancak Glassnode verileri bunun tersini gösteriyor. Harcanan Çıktı Kar Oranı, gerçekleşen değeri (USD cinsinden) harcanan bir çıktının yaratılmasındaki değere böler ve tipik olarak bir boğa koşusu sırasında bir BTC düzeltmesinin durumunu özetlemek için kullanılır.

Yakın zamandaki keskin düşüşün ardından, metrik neredeyse nötr seviyelere düştü ve bu da geri çekilmenin neredeyse bittiğini gösteriyor.

Geri çekilme gerçekten sona ererse, Net Gerçekleşmemiş Kar / Zarar (NUPL) metriğine göre, daha fazla Glassnode verisi Bitcoin için köşenin arkasında gizli etkileyici kazançlar görüyor.

Bir varlığın cari fiyatına karşı bir UTXO (harcanmamış işlem çıktısı) oluşturulduğunda fiyatı araştırarak, NUPL, o UTXO içindeki kripto paraların gerçekleşmemiş bir kar veya zarar durumunda olup olmadığını belirler.

Başka bir deyişle, metrik, ağın bir bütün olarak şu anda kar veya zarar durumunda olup olmadığı sonucuna varmak için gerçekleşmemiş kâr ile gerçekleşmemiş zarar arasındaki farka bakar.

Glassnode bunu, kayıpların en önemli seviyesi olan -2 ile ölçüyor, +1 ile neredeyse tüm pozisyonların gerçekleşmemiş bir kar durumunda olduğu bir “coşku” bölgesini temsil ediyor. Analitik şirketi, metriğin 0,75’in üzerine çıkması durumunda, tipik olarak keskin bir geri çekilmenin meydana geleceğini iddia ediyor.

Grafiğin gösterdiği gibi, BTC, NUPL 0,75’in üzerine çıktıktan hemen sonra düştü. Ancak, Bitcoin bu sefer reddedildi ve tarih, olası bir fiyat artışını gösteriyor.

Glassnode, “BTC’nin NUPL’inin 2017’deki boğa döngüsü sırasında en son bu seviyede geri çevrildiğinde, kripto para birimi “zirveye çıkmadan önce yaklaşık %900 arttı” dedi. Varlık şimdi böyle bir yüzde ile fırlayacaksa, fiyat 300.000 dolara çıkacaktır.