turkiyede bitcoin operasyonu

Türkiye’de yeni bir kripto para operasyonu düzenlendi. Kocaeli’de jandarma ekipleri, sahte Bitcoin üretilen tesise operasyon düzenledi. İflas eden fabrikaya, duvarın delinerek girildiği tespit edildi. Yetkililer içeride bulunan cihazların piyasa değerinin 10 milyon TL olduğunu belirledi. Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı? bitmainturkiye.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

Son zamanlarda Türkiye’nin birçok ilinde kripto para operasyonu yapılıyor. Bugün bunlara bir yenisi eklendi. Kocaeli’nin Gebze İlçesi Tavşanlı Mahallesinde bir fabrikanın iflas etmesi sebebi ile mühürlenen bölümünde ‘sahte Bitcoin üretildi’ bilgisine ulaşan Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatan jandarma ekipleri, S.C. isimli şahsın fabrikanın mühürlenen bölümünde, kaçak elektrik çekerek, kurduğu cihazlarla BTC ürettiğini tespit etti.

Ekipler tarafından belirlenen adrese operasyon düzenlendi. Gerçekleştirilen operasyonda, şahsın kaçak elektrik hattı çekilerek oluşturulmuş trafo ile bağlantı yapılan, 9 milyon 750 bin TL değerinde 650 adet kripto para üretim cihazı ele geçirildi. Şahsın kurduğu sistemle aylık 60 bin dolar kazanç elde edildiği tespit edildi. Olayla ilgili S.C. hakkında işlem başlatıldı.