usta trader ripplein neden dustugunu ve iddiali tahminini acikladi

bitmainturkiye.com – Kuruluşundan bu yana Ripple ve XRP, çeşitli iş alanlarında özellikle de sınır ötesi ödemeler ve uluslararası transferler ilgili olanlarda önemli bir başarı kaydetti. Bununla birlikte yılbaşından bu yana XRP, Ripple’ın küresel genişleme ve müşteri tabanındaki agresif büyüme  planlarına rağmen, uzun bir düşüş trendine girdi. Peki bunun arkasındaki sebep nedir?

Popüler bir trader ve kripto piyasası araştırmacısı olan CryptoWhale, kripto para sahiplerinin “Kurucu ortak Jed McCaleb’ın satışının gelecekteki büyüme üzerinde önemli bir etkisi olmamasını sağlamak için XRP fiyatını bastırdığını öne sürüyor. Ripple’ı Chris Larsen ile birlikte kuran Jed McCaleb, XRP ile yüksek benzerliğe sahip olan merkezi olmayan ödeme ağı Stellar’ı (XLM) başlatmak için şirketten ayrıldı. Jed McCaleb, bir zamanlar tüm BTC işlemlerinin %70’inden fazlasını gerçekleştiren ve 2014’te beklenmedik çöküşünden sonra tartışmaların odağında olan en büyük Bitcoin borsası Mt.Gox’un kurucusu olarak da biliniyor.

Jed McCaleb, 2013 başlarında Ripple‘dan ayrılma kararı aldı. Jed McCaleb ayrılmaya karar verdiğinde, şirket personelinin çoğu bu ayrılığın getirebileceği olumsuz etkiyi tahmin etmeye çalışıyordu. Sorun şu ki Jed McCaleb’ın elinde satıldığı takdirde fiyatı önemli ölçüde etkileyebilecek büyük miktarda XRP kripto parası (yaklaşık 7 milyar token) vardı. Ripple’ın yönetim kurulu bunun farkındaydı, bu da onların en kötüsünün gerçekleşmesini önlemelerini sağladı. Bu nedenle iki taraf (Jed McCaleb ve Ripple) 2014 yılında McCaleb’ın günde belirli bir miktardan fazla XRP satamayacağı konusunda bir anlaşma yaptılar. The Block tarafından yapılan araştırmada ortaya konulduğu gibi, Jed McCaleb’ın XRP satışlarının gerçekçi resmi aşağıdaki gibidir: