van eck bitcoin bircok hisseden daha az volatil

bitmainturkiye.com – Yatırım yönetim firması Van Eck, Cuma günü, Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin S&P 500’de listelenen hisselerin çoğundan daha az değişken olduğunu gösteren yeni bir araştırma yayınladı.

Alman şirketin bir blog gönderisine göre, Bitcoin uzun zamandır “geleneksel hisse senedi ve sermaye piyasalarının dışında yeni ortaya çıkan ve değişken bir varlık” olarak görülmesine rağmen; gerçekte dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarınınkiyle karşılaştırılabilir bir şekilde dalgalanma yaşıyor.

Van Eck, yılbaşından bugüne S&P 500 hisselerinin %29’unun dijital para biriminden daha dalgalı fiyat hareketleri gösterirken; %29’unun 90 günlük bazda bu şekilde hareket ettiğini söyledi.

Van Eck’in tekliflerinin büyük ölçüde, uzun süredir Bitcoin’e rakip olduğu düşünülen bir varlık sınıfı; altın hakkında olduğu göz önüne alındığında bu araştırma dikkate değer. Van Eck’in yönetim altındaki yaklaşık 50 milyar dolarlık varlığının çoğunluğu altın fonlarıyla ilgili. Şirket ayrıca hem 1968’deki ilk altın hisse senedi fonunu (INIVX); hem de ilk, şimdi çılgınca popüler olan, altın madencileri ETF’sini (GDX) 2006’da kurdu.

Külçe üzerine vurgu yapmalarına rağmen Van Eck, Bitcoin keşfi konusunda hiç çekinmedi. Şirket şu anda kurumsal yatırımcılara Bitcoin ETP’si sunuyor. Daha önce, Bitcoin ETF’si sunmak için SEC’e başvurmuştu.