analist bitcoin altinin piyasa degerinin yuzde 10una ulasirsa 154 000 dolari gorebilir

bitmainturkiye.com – Popüler bir indikatöre göre, Bitcoin (BTC), altının piyasa değerinin %10’unu bile ele geçirememiş durumda.

12 Ocak’ta Bitcoin’in gerçekleşmiş değerini vurgulayan zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, kripto para biriminin daha önce altının piyasa değerinden iddia edilenden çok daha az değeri olduğunu söyledi.

Bitcoin’in 2020’nin sonlarına doğru fiyatı arttıkça ve geçen hafta 42.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında; yatırımcıların BTC ile altın değişimi yaptığı ve bu nedenle Bitcoin’in 10 trilyon dolarlık değerli metalin piyasa değerinin yaklaşık %7’sine ulaştığına dair bir anlatı ortaya çıktı.

Ancak Ki, piyasa değerini farklı ve daha kesin bir şekilde hesaplayan gerçekleşmiş piyasa değeri metriğinin kullanılmasıyla altının piyasa değerinden “çalınan” değerin %2 olduğunu söylüyor:

Piyasa değerinden farklı olarak bu “gerçekleşmiş” piyasa değer, her bir Bitcoin’in en son hareket ettiği fiyatı ölçüyor ve merkezileştirilmiş borsalardaki paraları; dolayısıyla da spekülatif paraları hariç tutar. Ki, bir tweet’inde şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar, BTC’nin altın piyasa değerinin %7’sini aldığını söylüyor. Hayır almadı. Sahiplenmemiş, ulaşılamayan ve kayıp Bitcoin’ler var. Gerçekleşmiş piyasa değerine göre bu %2’ye denk geliyor. Dijital altın, altının piyasa değerinin %10’una ulaşırsa BTC fiyatı 154.000 dolar olur.”

Bitcoin’in gerçekleşmiş piyasa değeri Çarşamba günü 227 milyar dolar iken, standart piyasa değeri 645 milyar dolardı.

Tartışmasız yavaş ilerlemesine rağmen Bitcoin hala altının karşısında son derece iyi durumda. BTC/USD Pazartesi günü yaklaşık 30.000 dolara düştüğü halde altın, BTC’ye karşı kayıplarını telafi edemedi.

Buy Bitcoin Worldwide’ın verilerine göre şu anda bir Bitcoin 18.6 onsluk altına denk geliyor.

Bitcoin’in altınla olan korelasyonu, Ekim ayında görülen yüksek seviyelerden belirgin bir şekilde düştü; hatta bu hafta sıfıra doğru eğilim göstermeye başladı.

Daha önce yorumcular, Bitcoin’in 12 yıllık tarihinde altının 10 trilyon dolarlık piyasa değerini çoktan ele geçirdiğini belirtmişti. Ancak altın hayranlarından gelen eleştiriler de devam ediyor. Altın fanı Peter Schiff, hem Bitcoin’in güvenli bir liman statüsüne hem de kurumsal yatırımcıların ilgisine şüpheyle yaklaşıyor. Schiff, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bitcoin, Cuma günü 42.000 dolar civarında, Pazartesi günü ise 30.000 dolar civarında işlem gördü. Bir hafta sonu süresince %28 düşen bir varlık; güvenli bir liman, bir değer deposu veya enflasyona karşı bir koruma değildir.”