yeni occ yoneticisi aciklandi kripto paralar icin ne anlama gelecek

bitmainturkiye.com – ABD Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC) Başkanı Brian P. Brooks, 14 Ocak 2021’de istifa edeceğini resmen açıkladı.

13 Ocak tarihli bir açıklamada kuruluş, COO’su Blake Paulson’ın sekiz aydır görev yapan Brooks’un yerine yeni Para Birimi Mali İşler Sorumlusu Vekili olacağını söyledi.

Eski Coinbase hukuk departmanı başkanı olan Brooks, ileriye dönük yaklaşımlarıyla kripto piyasasına nefes aldırmıştı. 12 Ocak’ta DeFi’ın geleneksel bankacılıktaki önyargı ve sahtekarlığı rotadan kaldırabileceğini ve düzenlemelerin bir algoritma çağı için yeniden yapılandırılması gerektiğini öne sürmüştü.

Birkaç yıllık yasal belirsizliğin ardından ABD Hazinesi kapsamına giren kurum, son zamanlarda bankaların bağımsız blockchain node’ları ve stablecoin’leri kullanmasına izin vermeye yönelik adımlar atmıştı.

Duyuruda bu başarılar kabul edildi ve Brooks’un “federal bankacılık sisteminin, kripto varlıkları ile ilgili belirli faaliyetler konusunda banka ve tasarruf yetkililerini açıklığa kavuşturarak; tüketicilerin ve pazarların değişen taleplerini karşılayacak şekilde gelişmesini” sağlamaya yardımcı olduğunu ekledi.

Görevinden ayrılacak olan Donald Trump, Brooks’u Kasım ayında beş yıllık bir dönem için resmen aday gösterdi; ancak yeni Başkan seçilen Joe Biden’ın seçimi denetlemesi gerektiğine inanan Demokratlar bu karara karşı çıktı.

Eski bir Coinbase yöneticisi olan Brooks, OCC’yi sağlam ellere bıraktığını söyledi. Onun yerine geçecek olan Paulson, banka müfettişi ve Haziran 2020’den beri kurumun Operasyon Direktörü olarak görev yapıyor. Buradaki görevinden önce Paulson, yaklaşık 1.100 ulusal bankayı ve federal tasarruf birliğini denetlemekten sorumluydu; bu nedenle özünde kıdemli bir geleneksel bankacı.

Paulson’un kripto varlıklarına nasıl bir yaklaşım sergileyeceği belli değil. Ancak ABD Kongresi’nin Demokrat üyeleri daha önce Brooks’u dijital bankacılık hizmtlerine yönelik hareketlere çok fazla vurgu yaptığı; Covid-19 yardımına yeterince odaklanmadığı için eleştirmişti.