zayiflik hakim altin fiyatinda bu gelismeler one cikti

Kitco analisti Jim Wyckoff bugün Altın fiyatlarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Wyckoff’un vurgularına bir bakalım.

Altın ve gümüş fiyatları Çarşamba günü öğle vakti ABD işlemlerinde hafif düşüş gösterdi. Trader ve yatırımcı tutumları hafta ortasında oldukça iyimser. Bu da güvenli liman metalleri için olumsuz bir durum ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, her iki metalin kısa vadeli teknik duruşları son zamanlarda iyileştiği için altın ve gümüşteki kayıplar sınırlı kaldı.

Haziran altın vadeli işlemleri 1,741.40 $ ‘dan ve Mayıs Comex gümüş vadeli işlemleri 25.20 $’dan geriledi.

Küresel borsalar bir gecede sabit veya dar bir şekilde karıştı. ABD hisse senedi endeksleri de gün ortasında karışık seyrediyor. Dow ve S&P 500 endeksleri bu hafta rekor seviyelere ulaştı. Traderlar ve yatırımcılar, hisse senedi piyasalarını güçlendiren genel bir “risk alma” zihniyetini sergilemeye devam ediyor.

Piyasalar, Yemen açıklarında Kızıldeniz’de demirlemiş İran destekli bir geminin saldırıya uğradığı haberlerini pek dikkate almadı. Birçoğu saldırının İsrail’den geldiğine inanıyor.

Öte yandan JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, hissedarlarına yazdığı yıllık mektubunda, ABD ekonomisinin salgından güçlü bir şekilde çıktığını ve ekonomik patlamanın 2023’e kadar sürebileceğini söyledi.

Hafta ortasında ABD ekonomik verilerinin öne çıkan kısmı, son Federal Rezerv Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının saat 14: 00’te açıklanacağı tutanak olacak.

Bugün önemli dış piyasalar, ABD doları endeksinin öğle saatlerinde neredeyse sabit kaldığını gösteriyor. Nymex ham petrol fiyatları daha zayıf ve varil başına 59,00 $ civarında işlem görüyor. Bu arada, gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi şu anda %1.65 seviyesinde.

Teknik olarak, Haziran ayı altın vadeli işlemleri genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Bununla birlikte, fiyat düşüş eğiliminin durması ve bu hafta daha iyi alım ilgisinin, günlük çubuk grafikte yükseliş eğilimi gösteren çift dipli bir geri dönüş paternini teyit etmesi nedeniyle, boğalar son zamanlarda ivme kazandı.

Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.756.00 $’da sağlam direnç üzerinde bir kapanış yapmak.

Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.700.00 $’lık sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.750.00 dolarda ve ardından 1.756.00 dolarda görülüyor. İlk destek bugünün düşük seviyesi 1.731.20 $’da ve ardından bu haftanın düşük seviyesi olan 1.721.60 $’da görülüyor. Wyckoff’un Piyasa Değerlendirmesi: 3.5.